Mnohí z nás hudbu počúvajú každodenne. Hudbu nájdete všade okolo seba, takže ju často počúvate aj keď to možno priamo nechcete. Niekto si hudbu pustí ráno, keď sa chce rýchlejšie prebrať, potom sa s hudbou stretávame na ceste do práce, či už v aute cez rádio alebo si ju pustíme do slúchadiel keď práve cestujeme v autobuse. Na mnohých pracoviskách sa tiež často stretávame s hudbou, ktorá má príjemne naladiť zamestnancov aby sa im lepšie pracovalo. Potom sa vraciame z práce, opäť počúvame hudbu a nakoniec si mnohí pustia nejaké obľúbené pesničky aby sa im lepšie zaspávalo. Hudba má neuveriteľnú silu a schopnosť ovplyvňovať našu psychiku, ale aj fyzické výkony človeka.
Založenie dňa hudby
Za myšlienku takejto formy oslavy hudby vo svete môžeme byť vďačný jednému francúzovi menom Maurice Fleuret. V októbri roku 1981 sa stal Riaditeľom Hudby a Tanca na návrh francúzskeho ministra kultúry, Jacka Langa. Fleuret bol hudobným skladateľom a taktiež sa venoval hudobnej žurnalistike. V roku 1982 sa rozhodol, že začne skúmať kultúrne zvyky vo Francúzsku. Vo svojej štúdii sa dozvedel, že každý druhý človek v tej dobe hral na nejaký hudobný nástroj. Avšak vadilo mu, že aj keď má tak veľa ľudí rovnakú záľubu, s cieľom tvorenia hudby sa stratávajú na väčších podujatiach iba málokedy. Chcel teda nájsť spôsob, ako ľudí dostať s hudobnými nástrojmi do ulíc. V roku 1982 sa vďaka jeho nápadu prvýkrát organizovla akcia s názvom Fête de la Musique. Odvtedy sa každoročne oslavuje Svetový deň hudby vo viac ako 120 krajinách sveta. Fête de la Musique sa sanží propagovať hudbu dvomi spôsobami: lákať hudobníkov do ulíc s cieľom tvoriť hudbu a sloganom “Faites de la musique” (“Tvorte hudbu”), a taktiež prostredníctvom organizovania menších koncertov, ktoré sú voľne dostupné verejnosti a ponúkajú hudbu rôznych žánrov.
Ako oslavovať Deň hudby?
To, ako strávite Svetový deň hudby je len na vás, ale mnohí hovoria, že je to výborná príležitosť na spoznávanie novej hudby. Môžete si napríklad sadnúť k YouTube a začať hľadať. Vždy sa nájde spevák alebo skupina, ktorá pre vás bude novinkou. Môžete si napríklad povedať, že v ten deň počúvate iba hudbu z nejakej konkrétnej krajiny. Ľudovky zo Slovenska sú tiež výborné pokiaľ ide o spoznávanie zaujímavých pesničiek a histórie svojej krajiny. Možno budete mať šťastie a nájdete vo vašom okolí nejaký koncert na oslavu Dňa hudby. Je to len na vašej vynaliezavosti a možno nakoniec získate nového obľúbeného speváka, alebo pesničku. V prípade, že si chcete kúpiť nejaké nové zariadenie na prehrávanie hudby, je na to ten správny čas. Niektoré obchody možno vytvoria zľavy na slúchadlá, reproduktory, alebo iné veci súvisiace s hudbou. Prípadne môžete využiť zľavu na Hej sk, kde nájdete všetkú spomínanú elektroniku.
Ako hudba ovplyvňuje mozog a psychiku?
Aby vedci mohli čo najlepšie zistiť účinky hudby na mozog, skúmali mozgy tých, ktorí sú hudbou najviac ovplyvnení – teda hudobníkov. Ukázalo sa, že hudobníci majú väčšie, lepšie poprepájané a citlivejšie mozgy. Veľké rozdiely boli nájdené v činnosti mozgu pri spracovávaní sluchových signálov, ale aj ich pamäť je o niečo lepšia. Taktiež oblasti mozgu zodpovedné za jemnú motoriku a pohyb v priestore sú u nich väčšie a lepšie vyvinuté. Aj tá časť mozgu, ktorá spája obe hemisféry mozgu je väčšia, čo umožňuje rýchlejší presun informácií. Keď počúvate hudbu, v mozgu sa začne tvoriť viac dopamínu – neurotransmiteru, ktorý je zodpovedný za dobrý pocit napríklad po zjedení čokolády, alebo športovom výkone. Z nejakého dôvodu sa viac dopamínu uvoľňuje, keď počúvate playlist so zapnutým náhodným prehrávaním pesničiek. Je to spôsobené malou dávkou radosti keď sa pri náhodnom prehrávaní pustí vaša obľúbená pesnička. Dôležité je spomenúť aj hormón oxytocín, ktorý sa uvoľňuje pri počúvaní hudby s ostatnými ľuďmi. Oxytocín sa nazýva aj “hormón dôvery“, lebo keď sa vyplavuje do tela, ľahšie sa zblížime s ľuďmi v našom okolí. Okrem iného zohráva dôležitú úlohu aj v pocite lásky. Aj toto sú dôvody, prečo by sa mal Deň hudby oslavovať.
Ako hudba ovplyvňuje fyzické výkony?
Možno ste si to už na sebe stihli všimnúť, ale hudba určite podporuje výkonnosť ľudí. Jednak je veľmi užitočná v zamestnaní, kde dokáže u zamestnancov zvyšovať pozornosť, presnosť a schopnosť rýchlejšie plniť úlohy. Najlepšie je, ak si zamestnanec môže sám vybrať hudbu, ktorú bude pri práci počúvať. Vtedy sa výkony ľudí ešte zlepšujú oproti tomu, keď musia počúvať hudbu, ktorú za nich vyberá niekto iný. Skúmalo sa to napríklad na vývojároch softwarov, ktorí pracovali rýchlejšie a všeobecne sa cítili šťastnejšie ak mohli počas práce počúvať hudbu. Ešte viac sa efekt hudby prejavil na chirurgoch, ktorí vďaka nej lepšie zvládali stresové situácie a ich práca bola presnejšia. Ak ste teda zamestnávateľom viacerých ľudí, určite im dovoľte počúvať pesničky podľa ich výberu aj keď práve nie je Deň hudby. V prípade športovcov je hudba nástrojom na zvýšenie výkonu. Dá sa to využiť pri vytrvalostných, ale aj silových športoch. Vedci došli na to, že hudba prináša pozitívne výsledky práve vtedy, keď je jej tempo v súlade s tempom srdca športovca. Hudba tiež akoby odvádzala pozornosť od prípadnej únavy, preto sú športové výkony pri zvolení správnej hudby lepšie ako bez nej. Nezabudnite, že pri športe je bez ohľadu na hudbu potrebná správna výživa, získajte ju s využitím zľavového kódu.
Ako môžete vidieť, hudba má obrovskú silu čo sa týka ovplyvňovania ľudskej psychickej, ale aj fyzickej stránky. Preto je dôležité, aby sme si pripomínali čo všetko dokáže a Deň hudby je na to výborná príležitosť. Využite ho na to, aby ste s kamarátmi išli na koncert, alebo si len v pohodlí doma pustite svoj obľúbený playlist. Pomôže vám to so všetkým od vylepšenia nálady až po posilnenie schopnosti sústrediť sa a pamätať si veci.
Nekomentované
Napísať komentár